MALI NARAVOSLOVEC
V letošnjem letu smo izvedli obogatitveno dejavnost Mali naravoslovec, ki ga je obiskovalo 13 otrok iz skupin Oblački in Zmajčki. Otrokom smo pripravili različne zanimive dejavnosti, preko katerih smo jim približali naravo in različne pristope k spoznavanju le-te. Naš cilj je bil predvsem, da otroci razvijejo naklonjen, spoštljiv in odgovoren odnos do žive in nežive narave.
Obiskali smo gozd, kjer smo spoznavali gozdne živali, opazovali zgradbo dreves, izdelali čutno pot, raziskovali s pomočjo povečevalnih stekel … Preko eksperimentov smo spoznavali vremenske pojave, mešanje barv, delovanje magnetov in opazovali vodo v vseh agregatnih stanjih. V lončke smo posadili svojo zelenjavo.
Upamo, da bo obogatitvena dejavnost otrokom ostala v lepem spominu in da bodo otroci še naprej raziskovali naravo s takim veseljem kot so jo pri Malem naravoslovcu.
Galerija slik: MALI NARAVOSLOVEC
Klementina Bolčevič in Lara Šacer
PLAVALNI TEČAJ
Predšolski otroci iz skupine Oblački in Zmajčki so se v začetku meseca maja 2024 odpravili na plavalni tečaj v Terme Ptuj. 46 otrok se je z veseljem prilagajalo na vodo, se v vodi igralo ter urilo plavalne sposobnosti.
Plavalni učitelji Plavalnega kluba Ptuj so se za otroke zelo potrudili. Sledili so cilju, da se otroci prilagodijo na vodo z različnimi igrami ter se hkrati pripravijo na učenje plavalne tehnike. Testiranje je potekalo prvi in zadnji dan. Vsi otroci so bili uspešni in so napredovali vsaj za stopnjo ali dve. Otrokom se je zagotovo okrepila samozavest pri dejavnostih v vodi, kar vodi k samostojnemu plavanju. Najpomembneje pri tem pa je, da so se otroci počutili varno in sproščeno. Strah pred vodo je popolnoma izpuhtel. Nekaj otrok je poseglo tudi po najvišjih ocenah, kar pomeni, da so samostojno preplavali bazen.
Otroci že komaj čakajo, da bodo lahko ponovno zaplavali. Ob tem so se namreč zabavali in spoznali, da je plavanje izvrsten šport, ki preko gibanja v vodi vodi do odličnega počutja.
Galerija slik: PLAVALNI TEČAJ
Valerija Vnuk Tušak
ORIENTACIJSKI POHOD IN DRUŽENJE S STAROSTNIKI
V četrtek, 30. 5. 2024, se je skupina Oblački odpravila na orientacijski pohod v Malo vas, kjer so nas pri ge. Suzani Vaupotič sprejeli starostniki iz Doma upokojencev Muretinci.
Pot do tja smo si krajšali z različnimi nalogami in postanki za osvežilen napitek. Ko smo prispeli v Malo vas, so nas na dvorišču ge. Suzane pričakali starostniki s spremljevalci in zaposleni iz doma upokojencev. Otroci so si odložili svoje nahrbtnike in se jim pridružili. Zapeli smo jim nekaj pesmi, zaplesali ob Golici in se razgibali ob pesmi Telovadba. K plesu smo povabili tudi starostnike. Po nastopu so nas pogostili s sendviči, sokom in sladoledom. Na koncu nam je ga. Suzana pokazala tudi živali in mlin, kjer meljejo moko. Otroci so bili nad živalmi tako navdušeni, da smo jih težko spet zbrali skupaj za odhod nazaj v vrtec. Organizatorjem smo se zahvalili za povabilo in jim obljubili, da pridemo spet. Otroci so si nadeli nahrbtnike in skupaj smo se odpravili nazaj v vrtec. Po poti smo se ustavili na domu deklice Eme, saj nas je njena mama povabila na sladoled in sok.
V vrtec smo se vrnili utrujeni, vendar polni novih doživetij, vtisov in spominov.
Galerija slik: ORIENTACIJSKI POHOD IN DRUŽENJE S STAROSTNIKI
Simona Žnidarič Tomažič
V OLJARNI KOROŠEC IN NA KMETIJI PIGNAR
Konec meseca aprila 2024 so se predšolski otroci iz skupine Zmajčki z vzgojiteljicami odpravili v Zamušane.
Prijazni šoferji Prevozništva Korez iz Gorišnice so poskrbeli, da so nas na najbolj hladen dan varno pripeljali do Oljarne Korošec, kjer so nas prijazno povabili v mešalnico. Ogledali smo si, kako se bučna semena spremenijo v bučno olje. Gospod Milan in njegovi pomočniki so nam prikazali celoten postopek pridelave bučnega olja. Otroci smo pomagali semena mešati in pri tem uporabljali največjo kuhalnico, kar smo jo videli. Za nameček smo si prislužili »južno« in pomakali žemljice v bučno olje. Bilo je zelo okusno. Naša prijateljica Saša, ki je tam tudi doma, nas je pogostila še z bučnimi semeni, ki so bila slana in so bila odličen prigrizek. Ogledali smo si še kombajna, ki sta navdušila naš podmladek.
Zatem smo se peš odpravili do Kmetije Pignar, kjer nas je v enem največjih in najsodobnejših hlevov v okolici pričakalo mnogo krav. Gospoda Mitja in Stanko sta nam pokazala, kako je potrebno poskrbeti za živali in nam razkazala kmetijo. Najbolj nas je seveda navdušila mehanizacija. Opazili smo še, da je kar nekaj krav brejih in čakajo na svoje teličke. Nekaj smo jih že videli in jih bili veseli. Ogledali smo si še mlekarno, kjer nam je gospa Slavica prijazno ponudila domače sveže mleko. Po posladku in prijetnem druženju v oljarni in na kmetiji, so nas že čakali kombiji, ki so nas odpeljali v vrtec.
Želimo si več podobnih dni, saj se iz videnega ogromno naučimo. Hvala Oljarni Korošec in Kmetiji Pignar, da smo smeli biti del vašega vsakdana!
Galerija slik: V OLJARNI KOROŠEC IN NA KMETIJI PIGNAR
Valerija Vnuk Tušak
MEDOBČINSKI KROS PREDŠOLSKIH OTROK
V sredo, 22. 5. 2024, smo se z otroki predšolskih skupin udeležili medobčinskega krosa na Ptuju. Na krosu so sodelovali otroci iz enajstih vrtcev. Iz našega vrtca je na krosu sodelovalo 10 otrok, in sicer 5 dečkov in 5 deklic, ki so dosegli odlične rezultate na krosu Vrtca Gorišnica.
Po zajtrku smo se odpravili pred šolo, kjer nas je čakal avtobus, ki nas je odpeljal na Ptuj. Na avtobusu smo se peljali z otroki iz vrtca Cirkulane, Zavrč in Markovci. Ko smo prispeli na stadion, nas je pozdravila županja Mestne občine Ptuj, ga. Nuška Gajšek. Sledilo je skupinsko ogrevanje in razgibavanje pred tekom. Najprej so tekli dečki. Pri dečkih je dosegel 2. mesto deček iz našega vrtca. Vsi otroci so uspešno pretekli tekaško traso. Po krosu je sledila podelitev medalj in fotografiranje. Na koncu smo se še okrepčali s pijačo in se polni dobrih vtisov vrnili nazaj v vrtec. Najbolj pomembno pa je, da so bili vsi otroci na koncu zmagovalci.
Galerija slik: MEDOBČINSKI KROS PREDŠOLSKIH OTROK
Simona Žnidarič Tomažič
DAN VRTCA GORIŠNICA
V torek, 26. 3. 2024, smo v Vrtcu Gorišnica pripravili plesno prireditev z naslovom Čarobni vrtec. Nastopile so vse skupine iz vrtca. Letošnja tema prireditve so bile vrednote. Vsaka skupina je ob poskočni slovenski zabavni glasbi pripravila plesni nastop na temo vrednot: nežnost, veselje, dobra volja, ljubkost, srčnost, igrivost, sreča, ljubezen. Vse to so vrednote, ki jih v vrtcu vzgojiteljice spodbujamo in privzgajamo našim otrokom.
Ob koncu prireditve smo vzgojiteljice skupaj z otroki zapele pesem o prijateljstvu, ob petju pa so nas z instrumenti spremljale vzgojiteljice Barbara, Valentina in Tanja.
Galerija slik: DAN VRTCA
Simona Žnidarič Tomažič
DAN ŠOLE IN VRTCA
V petek, 12. 4. 2024, smo v vrtcu obeležili dan šole in vrtca. Da bi si dan popestrili, smo si pripravili gibalni dan. Gibanje v predšolskem obdobju je primarna potreba otroka. Večina otrok uživa v gibanju in se z veseljem vključuje v spontane in vodene športne dejavnosti. Če otrok potrebo po gibanju uspešno zadovoljuje, je vesel in zadovoljen ter se razvija v celovito osebnost.
Izkoristili smo veliko zeleno površino, ki nam jo ponuja Športni center Gorišnica. Ob dobri glasbi so bile pripravljene različne postaje z gibalnimi nalogami. Labirint, padalo, plesna pantonima, valj iz kartona, razvrščanje kamenčkov na karton, obroči z vrvicami, prenašanje žogic s krožniki, prenašanje lončkov na palici, časopis med koleni, metanje obročev na stožce, razvrščanje barvnih žogic v škatlo – klovn. Razveselili smo se tudi palačink, ki so jih za ta dan pripravili v šoli.
Predšolske skupine so se odpravile v športno dvorano, kjer jih je s svojim petjem pričakala Eva Boto.
Galerija slik: Dan šole in vrtca
Petra Šegula, Aleksandra Sok
Folklorna skupina vrtca
Folklora s svojimi dejavnostmi, kot sta ples in ljudsko petje, ohranja slovensko ljudsko izročilo. Tako se naši otroci že v predšolskem obdobju seznanjajo s pomenom ohranjanja ljudskega izročila. Usvajajo osnovne prvine ljudskih rajalnih in gibalnih iger, spoznavajo otroška glasbila, razvijajo ritmični in glasbeni posluh, spoznavajo oblačila otrok v preteklosti ter različne šege in navade. Cilj delovanja je med drugim ohranjanje ljudskih plesov, pesmi in običajev.
Folklorno skupino Vrtca Gorišnica obiskujejo predšolski otroci. Prvo leto sva z njimi mentorici Monika Černenšek in Petra Šegula, vzgojiteljici Vrtca Gorišnica. Starost mladih folkloristov je 5 let. Srečujemo se enkrat tedensko, v prostorih vrtca. Vaje začnemo s kratkim pogovorom, izvedemo vaje za ritem, nato pa sledijo plesi in petje ljudskih pesmi. Vaje končamo z ljudskimi igrami. Večkrat si pogledamo tudi posnetke plesov, pesmi in iger. S tem ohranjamo ljudsko izročilo in se trudimo, da ne gredo v pozabo stare ljudske šege, običaji, plesi, pesmi in igre.
To leto smo sodelovali na Območnem srečanju otroških folklornih skupin Ringaraja 2024 v Majšperku. Predstavili smo se s spletom Koline v naši hiši. Ob prihodu na oder so otroci zapeli pesem Veseli čas, ki naznanja koline. Ni manjkalo hudomušnosti, saj je oča poslal otroka po mero k sosedovim. Zaplesali smo špicpolko, rašpljo in diradičindaro. Nastop smo zaključili s šaljivimi zbadljivkami.
Za našo folklorno skupino je bil ta dan poseben dan, saj smo se kot edina skupina iz vrtca predstavili na »velikem« odru. Otrokom, vzgojiteljicam in staršem bo ta nastop zagotovo ostal v lepem spominu.
Življenje v vrtcu lahko bogatimo na najrazličnejše načine in eden izmed njih je prav gotovo ta, da se trudimo, da ne gre v pozabo kulturna dediščina, ki je bogatila ljudi skozi stoletja in jih družila.
Galerija slik: FOLKLORA
Petra Šegula, Monika Černenšek
VRTEC NA SNEGU
od 19. do 23. 2. 2024 je potekala šola smučanja, ki ga je organiziral smučarski klub Ptuj za predšolske otroke iz skupin Oblački in Zmajčki. Tečaj smučanja je potekal na Arehu, udeležilo se ga je 24 otrok.
Vsako jutro smo se po zajtrku oblekli v smučarsko opravo, nato pa so nas prišli iskat učitelji smučanja, s katerimi smo se z avtobusom odpravili do Areha. Pot smo si krajšali s pogovorom s prijatelji in skupnim petjem pesmic.
Vsakodnevno so otroci vadili prve zavoje na smučarskem poligonu. Poligon je bil opremljen s pripomočki, ki služijo učenju na otroku zabaven način. Proti koncu tedna pa so otroci že samostojno uporabljali trak, ki otrokom omogoča samostojno vožnjo z vrha navzdol.
Tisti, ki so imeli že več smučarskega predznanja, so že pogumno sami vozili in zavijali po smučišču, začetniki pa so se najprej naučili drsati na smučeh ter voziti in zaustavljati v plužnem položaju.
Otroci so bili ves čas tečaja dobre volje, predvsem pa zadnji dan, ko so se po poligonu sproščeno spuščali prav vsi in bili veseli, da jim je uspelo.
Vsi otroci, ki so se udeležili tečaja, so za dosežen uspeh dobili medaljo za uspešno zaključen smučarski tečaj.
Janja Mlakar
OTROŠKO PUSTOVANJE NA PTUJU
V ponedeljek, 12. februarja 2024, smo se z otroki iz skupine Oblački in Zmajčki odpravili na Ptuj na otroško pustno povorko. Letos je bilo malo drugače, saj se zaradi slabe vremenske napovedi nismo sprehodili po ulicah Ptuja, ampak smo se zbrali v pustni dvorani Campus.
Po zajtrku smo se odpravili na šolsko dvorišče, kjer nas je čakal avtobus in nas odpeljal na Ptuj. Predšolske skupine smo letos predstavljale pustni lik Lükarjev. Oblečeni smo bili v oblačila, značilna za Lükarje, v rokah pa smo imeli košaro s čebulo. V šotoru so nas na mizah pričakali sladki krofi in voda. Ko smo se posladkali, smo se na kratko predstavili pred odrom, kjer so nas fotografirali in povedali nekaj besed o našem pustnem liku. Nato je sledilo veselo pustno rajanje ob glasbi. Seveda so nas v šotoru presenetili tudi kuranti, ki so ob zvokih zvoncev in glasbe veselo poskočili in zarajali. Na koncu smo imeli še malico in se počasi odpravili nazaj proti vrtcu. Otroci so bili polni vtisov in pozitivnih doživetij.
Simona Žnidarič Tomažič
PUSTOVANJE V NAŠEM VRTCU
Letošnji pustni čas je bil malce krajši, a smo v našem vrtcu kljub temu pripravili pester nabor najrazličnejših dejavnosti, s katerimi smo obeležili ta 5. letni čas.
Veselje ob prihodu pusta smo pričeli v petek, 2. 2. 2024, ko smo vrtec okrasili s klovni in pisanimi baloni. V ponedeljek in torek smo z otroki ustvarjali najrazličnejše pustne like, ki smo jih postavili na ogled pred igralnicami.
Težko smo dočakali sredo, saj smo takrat prišli v vrtec našemljeni vsak v svojo najljubšo pustno masko. Potekalo je skupinsko fotografiranje.
Petek, 9. 2. 2024, je bil bolj prazničen, zato smo za vse prisotne otroke v vrtcu pripravili igralni dan.
Na pustni ponedeljek je potekala povorka malih maškar po vasi Gorišnica. Obe predšolski skupini pa sta se odpravili na Ptuj, kjer je potekalo veliko pustno rajanje v karnevalski dvorani Campus. Naši otroci in vzgojiteljice so se predstavili s skupinsko masko Lükarji.
Pustni torek pa je bil dan veselja, prepevanja, rajanja ter druženja na šolskem dvorišču, kjer smo si ogledali najrazličnejše pustne maske – kurente, pokače, cigane, eskime, papige, polinezijske bogove …
Nekateri žalostni, drugi veseli, vsi smo se morali posloviti od pusta in pospraviti pustne maske do prihodnjega leta, ko bo fašenski čas malce daljši.
Tanja Majerič
IGRE NA SNEGU
Da smo v Vrtcu Gorišnica izbrali pravšnjo prednostno nalogo, nam dokazuje veselje, ki ga otroci izkazujejo ob gibalnih dejavnostih, ki jih ponujamo. Vsakodnevne gibalne minutke, vadbene ure v telovadnici vrtca, obiski športnega parka, minutke za zdravje in posebni dnevi, ki so namenjeni izključno gibalnim dejavnostim, omogočajo otrokom razvijanje različnih spretnosti in sposobnosti.
Prav poseben gibalno-zimski dan smo izvedli v ponedeljek, 22. 1. 2024, ko smo se skupine Zmajčki, Oblački in Balončki odpravile do kanala, kjer smo se žakljali. Že sam sneg, v katerem smo puščali stopinje, nas je navdušil. Še bolj smo bili veseli, ko smo drveli na žaklju, napolnjenim s slamo, po hribu navzdol. Ugotovili smo, da je po hribu navzgor veliko težje priti ter da za to potrebujemo veliko več moči in energije.
Otroci preostalih skupin so uživali na snegu pred vrtcem, kjer so se kepali, delali angelčke, ustvarjali snežake ter preprosto uživali na in v snegu. Upamo, da nam bo letos sneg naklonjen in bomo izvedli še kakšen podoben dan.
Valerija Vnuk Tušak
PREDNOVOLETNI PLES V VRTCU
V okviru prednostne naloge vrtca smo v sklopu predprazničnega tedna izvedli prednovoletni ples.
Prednovoletni ples je potekal v četrtek, 21. 12. 2023, v večnamenskem prostoru vrtca. Skupaj so v parih zaplesale nekatere skupine: najprej Zvezdice in Mavrice, za tem Kapljice in Sončki, Lunice in Balončki, na koncu pa še Oblački in Zmajčki. Plesi so potekali tako, da je vsaka vzgojiteljica iz skupine pokazala koreografijo že poznanih pesmi, otroci pa so zraven zaplesali. Ob koncu plesa so otroci plesali ob glasbi, ki so si jo zaželeli. V starejših skupinah so se fantje opogumili in z dekleti zaplesali v paru.
Plesa so se udeležile vse starostne skupine, Mehurčki in Škrati pa so svoj prednovoletni ples zaplesali v igralnici Mehurčkov, kjer so jim vzgojiteljice zraven glasbe pripravile še disko luč.
Janja Mlakar
PRIHOD BOŽIČKA IN PREDPRAZNIČNI TEDEN V VRTCU
December je tisti čas v letu, ki ga posvetimo svojim bližnjim in prijateljem. Praznični december smo pričarali z dejavnostmi, ki so spodbujale pozitivne misli in dobro voljo ter prijateljstvo med otroki iz vseh skupin. Vzgojiteljice so poskrbele za praznično vzdušje in okrasile celoten vrtec in vhod vrtca, ki je namenjen fotografiranju otrok. Otroci so izdelali okraske ali voščilnice na ustvarjalnih delavnicah in okrasili novoletna drevesca, ob katerih so tudi zaplesali. V skupnem prostoru smo si ogledali risanko Palčič. Da je praznični čas bil še zabavnejši, smo za konec pripravili rajanje – plesali smo v večnamenskem prostoru na koreografije plesov, ki so nam jih pokazale vzgojiteljice.
V četrtek, 20. 12. 2023, nas je popoldan obiskal Božiček. Predstavo so pripravile vzgojiteljice, ki so odigrale dramatizacijo Nekega zimskega dne, po odigrani predstavi pa je Božiček s pomočjo živali otrokom razdelil darila.
Janja Mlakar in Lara Šacer
Praznična peka piškotov z babicami in dedki v skupini Škrati
Da smo praznični december naredili še bolj čaroben, sva se odločili, da povabimo na peko piškotov babice in dedke. Povabila so se zelo razveselili, kar so pokazali z dobro voljo ob peki. Druženja z dedki in babicami imajo prav poseben čar. Podarjajo objeme, ki zdravijo, in nas vse skupaj delajo srečne.
Že zjutraj smo skupaj z otroki naredili testo za piškote. Dodajali so sestavine, ki smo jih poimenovali in jih preizkušali. Nato so se nam pridružili babice in dedki. Najprej so sledili objemi in poljubi, nato pa smo zavezali predpasnike in pričeli z izdelavo piškotov. Z različnimi modelčki smo izrezali piškote in jih okrasili.
Druženje je potekalo v prijetnem, sproščenem in še posebej veselem vzdušju. Skupno doživetje smo ovekovečili s skupinsko sliko, ki so jo stari starši na koncu našega druženja dobili kot darilo. Med čakanjem, da se piškoti spečejo, smo izkoristili čas za igro in klepet. In ko so zadišali piškoti, smo jih tudi z veseljem pojedli. Babice in dedki so na koncu izrazili željo, da bi se tudi v tem letu večkrat tako družili. Ta dan je ostal vsem v lepem spominu: otrokom, vzgojiteljicam, babicam in dedkom.
Vzgojiteljici Petra Šegula, Nataša Žnidarič
Gibalno-športni dopoldan v Vrtcu Gorišnica
V okviru prednostne naloge vrtca smo v ponedeljek, 27. 11. 2023, izvedli gibalno-športni dan. V letošnjem šolskem letu smo si namreč na nivoju Vrtca Gorišnica zadali naslednjo prednostno nalogo oziroma vizijo vrtca: v spodbudnem učnem okolju razvijati gibalne sposobnosti otrok in medsebojne odnose.
Prav zato smo se skupine prvega in drugega starostnega obdobja odpravile v veliko šolsko telovadnico, kjer smo si izbrali različne športne pripomočke ter se gibali, telovadili in se športno udejstvovali cel dopoldan. Poudarek je bil tako na tekmovalnem kot tudi na sodelovalnem učenju. Najmlajši skupini Mehurčki in Škrati sta ostali v večnamenskem prostoru vrtca ter se gibali v znanem prostoru. Dan je bil izredno zanimiv, saj smo otrokom ponudili nov prostor, nove možnosti za gibanje ter spodbujali njihove motorične sposobnosti. V prihodnje načrtujemo več tovrstnih dni.
Valerija Vnuk Tušak
Potovanje po kontinentih
Otroci skupine Lunice so se v mesecu novembru 2023 odpravili na zanimivo potovanje po kontinentih, na katerih so spoznali živali, ki živijo na posameznih koncih sveta. Spoznali in osvojili so nove pojme, kot so sesalci, dvoživke ter plazilci, usvojili veliko novega besedišča in razširili svoje znanje. Cilj nam je bil, da vsak usvoji čim več živalskega besedišča, vendar so na koncu otroci osvojili tudi imena kontinentov sveta.
Afrika je bila tista, ki je otrokom bila najbolj poznana, saj veliko živali prihaja ravno iz tega koščka sveta. In ravno iz tega razloga sva se z vzgojiteljico Niko potrudili, da izbereva tiste zanimivosti, ki jih otroci še niso poznali: tako so spoznali dejstvo, da kralj živali večino dneva prespi, namesto njega se na lov odpravi levinja, ob njeni vrnitvi pa je ravno on tisti, ki se prvi odpravi na kosilo. V Afriki smo spoznali najvišjo žival, žirafo, največjo kopensko žival, slona, in najhitrejšo mačko, geparda.
Naše potovanje smo nadaljevali na naslednjem kontinentu, Avstraliji. Avstralijo si bomo zapomnili po potapljačih, koralnem grebenu in seveda različnih morskih psih, ki smo jih spoznali tako v literaturi kot tudi na video posnetkih. Otroci so spoznali najbolj prepoznavnega morskega psa - belega morskega volka, kladvenico, morskega tigra ter črnoplavutega morskega psa. Poznani avstralski živali sta bili kenguru in koala. Spoznali smo divjega psa Dinga, ki slovi po napadih na ovce. Da bi zaščitili te nemočne živali, so postavili ograjo, ki meri približno 5000 km in si s tem lasti naslov najdaljše ograje na svetu. Letalo nas je iz Avstralije popeljalo še v Rio De Janeiro v Južno Ameriko. Otroci so si ogledali najslavnejši pustni karneval. Spoznali smo reko Amazonko, kačo anakondo, piranje in leoparda. Otrokom najbolj zanimiva žival na tem delu sveta je bila lenivec; dejstvo, da je leopard zelo dober plavalec in da je anakonda njegov največji sovražnik so si zlahka zapomnili.
Naše novo besedišče, pojme ter znanje smo preverili in utrjevali z didaktičnim Montessori materialom, preko katerega so otroci utrdili svoje znanje in krepili samozavest. Potovanje se bo v prihodnjem mesecu nadaljevalo, tako da bomo obiskali še vse ostale kontinente.
Nuša Maltarič Glaser
POHODNIŠTVO V VRTCU GORIŠNICA
V Vrtcu Gorišnica smo se odločili, da bomo spet obudili pohodništvo, ki je otrokom zelo blizu, saj potrebujejo veliko gibanja. Na prvi pohod smo se odpravili na Dominkovo domačijo, kjer smo si ogledali najstarejšo obnovljeno hišo, grajeno v panonskem slogu. Po ogledu smo se pogovarjali o življenju nekoč, prebrali smo literarno besedilo Kdo je sešil Vidku srajčico, se igrali igre, ki so se jih igrali otroci nekoč, na koncu pa smo si privoščili še malo počitka in se posladkali. Nato smo se odpravili nazaj v vrtec. Na drugi pohod smo se odpravili v Zamušane, kjer smo si ogledali železniško postajo in progo. Otroci na pohodih uživajo in se zabavajo in že komaj čakajo naslednji pohod.
Andreja Fekonja in Metka Zavratnik
Tradicionalni slovenski zajtrk 2023 v Vrtcu Gorišnica
Na dan slovenske hrane, ki ga obeležujemo vsak tretji petek v novembru, letos 17. novembra, smo v vrtcu pripravili predstavo »Zdrav zajtrk« in še veliko drugih dejavnosti.
Glavni namen dneva slovenske hrane je poudarjanje v Sloveniji pridelane hrane, ki se ji na ta dan nameni dodatno pozornost, prav tako kot tudi lokalnim pridelovalcem in predelovalcem hrane. S praznovanjem dneva slovenske hrane in odločitvami za lokalno pridelano hrano podpiramo napore naših pridelovalcev in predelovalcev hrane in izražamo spoštovanje do njihovega dela.
Letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk je potekal pod sloganom »Kruh za zajtrk – super dan!«.
Glavni namen projekta Tradicionalni slovenski zajtrk je, da že najmlajši spoznajo pomen kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva in varovanja okolja, hkrati pa s tem spodbujamo otroke, da spoznajo pomen zdravega zajtrka. Prav tako je eden od ciljev poudarjanje pomena zajtrka za zdravo in uravnoteženo prehrano. Tradicionalni slovenski zajtrk sestavljajo kruh, maslo, med, mleko in jabolko ali drugo sadje slovenskega porekla.
Ta dan smo vzgojiteljice in študentka zaigrale gledališko predstavo, ki smo jo poimenovale Zdrav zajtrk. Tako so otroci spoznali, kdo poskrbi za mleko, maslo, med, kruh in jabolka. Otroci so z veseljem sodelovali v predstavi in skrbno reševali uganke.
Po predstavi se je delo nadaljevalo v igralnicah. Vsaka skupina je izvedla likovno dejavnost na temo Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Vse izdelke smo nato tudi razstavili pred vhodom vrtca.
Petra Šegula, Nataša Žnidarič
MEDGENERACIJSKO SREČANJE IN PRAZNOVANJE V MURETINCIH
Stanovalci Doma upokojencev Muretinci preživljajo jesen življenja na različne načine. Nekateri dokaj aktivno, drugi v skrbi za zdravje, ki jim na žalost ne služi več najbolje. Pa vendar vsi v pričakovanju, da jim otroci s svojo prisotnostjo in dobrimi željami polepšajo kakšen dopoldan.
Konec meseca oktobra se je predšolska skupina otrok iz Vrtca Gorišnica, starih od 5 do 6 let, odpravila v Muretince, kjer je obiskala dom starejših. Tamkajšnji stanovalci so v minulih mesecih praznovali rojstne dneve, zato so jim otroci skupine Zmajčki skupaj z vzgojiteljicama Metko in Valerijo popestrili njihovo praznovanje. Slavljencem so pripravili kulturni program, v katerem so deklamirali in zapeli. Prav tako so za slavljence v vrtcu izdelali majhno pozornost, ki so jo podarili kot darilo ob praznovanju. Skupno druženje se je nadaljevalo s sladkanjem s torto ter prepevanjem. Vzdušje sta popestrila še harmonikaša, učenca OŠ Gorišnica, Matija Radolič in Ažbe Golob. Za medgeneracijsko srečanje je posebej zaslužna učiteljica Suzana Vaupotič, ki vedno poskrbi, da je tako za otroke kot stanovalce to prav poseben dan.
Otroci so si po druženju s slavljenci ogledali še prečudovit park, za katerega skrbijo stanovalci Doma upokojencev Muretinci ter hotel za žuželke in živali, ki jih imajo. Otroke je vsekakor še navdušila vožnja z avtobusom, ki je bila za marsikoga prva. V želji, da je zdravje naklonjeno prav vsem v domu upokojencev, smo se poslovili ter si obljubili, da se kmalu zopet snidemo.
Valerija Vnuk Tušak, Metka Zavratnik
SVETOVNI DAN HOJE
V tem šolskem letu bomo v našem vrtcu dodaten poudarek namenili gibanju v obliki dodatnih dejavnosti in aktivnosti, saj si želimo, da bodo naši in vaši otroci čim bolj motorično spretni.
Vsak mesec si bomo tako na ravni celotnega vrtca zastavili skupno gibalno dejavnost. V mesecu septembru 2023 smo izvedli jesenski kros in športno dopoldne. V mesecu oktobru 2023 smo se odločili, da obeležimo svetovni dan hoje, tj. 15. oktober. Hoja je najbolj osnovna oblika telesne dejavnosti, najbolj naravna in prav zaradi tega tudi najbolj zdrava oblika gibanja. Pozitivno vpliva na naše zdravje in počutje, nas krepi, pospešuje presnovo in preprečuje zdravstvene težave.
Tako smo v sredo, 18. 10. 2023, v vrtcu obeležili svetovni dan hoje. Vse skupine smo se po zajtrku odpravile na pohod. Naši cilji so bili različni in prilagojeni otrokovim zmožnostim. Skupina Mehurčki se je na pohod odpeljala z vozički. Skupina Škrati je odšla na atletski stadion, kjer so hodili po atletski stezi. Skupine Zvezdice, Mavrice in Kapljice so se odpravile do »Malega gaja«. Skupina Sončki se je odpravila do središča Formina, skupina Lunice pa do Moškanjcev, kjer so si ogledali divje prašiče. Skupine Balončki, Oblački in Zmajčki so se odpravili do železniške postaje v Zamušanih.
Vsi smo pridno šteli korake in ugotovili, da smo premagali marsikateri kilometer. Otroci so se na pohodu zabavali in se urili v gibalnih sposobnostih. Zastavljena dejavnost nam je uspela in se že veselimo naslednje aktivnosti v mesecu novembru 2023.
vzgojiteljica Lidija Domanjko
TEDEN OTROKA
Teden otroka smo obeležili v tednu od 2. 10. do 8. 10. 2023. Osrednja tema Tedna otroka je bila Zakaji in Zatoji radovednosti. Radovednost pomeni zanimanje za različne stvari. Vodi nas k odkrivanju sveta okoli nas. Ko smo radovedni, začnemo raziskovati tisto, kar nas zanima. Z radovednostjo napredujemo, prihajamo do novega znanja, novih izkušenj in spoznanj. Otroci kažejo radovednost s spraševanjem (zakaj, kako, kaj …?). Skozi igrivo raziskovanje zadovoljijo svojo radovednost in jo na ta način razvijajo. Radovednost pomaga otrokom odkrivati in razumeti svet, zato smo otrokom pripravili različne dejavnosti, v katerih so lahko raziskovali, opazovali, spoznavali kaj novega, se igrali … V ponedeljek smo si ogledali gledališčno predstavo Črtek v Mestu gledališča Kukuc. Naslednji dan smo v večnamenskem prostoru pripravili eksperimente z različnimi snovmi (koruzo, zdrobom, sončničnimi semeni). Poleg tega so gnetli plastelin, hodili po čutni poti, se pogovarjali in opazovali potovanje zvoka. V sredo nas je obiskala Tetka Jesen, ki nam je predstavila spremembe, ki se dogajajo v naravi v jesenskem času. Odpravili smo se raziskovat v gozd, kjer smo nabrali naravni material, s katerim smo ustvarjali v četrtek. Imeli smo tudi kostanjev piknik. V petek je potekala prosta otroška igra v naravnem okolju ali v igralnici.
Lara Šacer in Monika Černenšek
Povezava do slik: TEDEN OTROKA
ŠPORTNO DOPOLDNE Z JESENSKIM KROSOM
Jesensko vreme nam je dobro služilo, zato smo se v vrtcu odločili, da izvedemo športno dopoldne za otroke in s tem obeležimo dan slovenskega športa. Najprej smo izvedli jesenski kros. Otroci iz skupin Mehurčki, Škrati, Zvezdice, Mavrice, Kapljice, Sončki, Lunice, Balončki, Oblački in Zmajčki so tekli po svojih najboljših močeh. Na koncu so si vsi prislužili medalje, saj menimo, da je važno sodelovati, ne pa zmagati.
Po končanem krosu so bile na igrišču pripravljene gibalne postaje, na katerih so se otroci lahko pomerili v kegljanju, tekanju med stožci, igri z žogami, obroči, hoji med ovirami, hoji z lesenimi deskami v paru, igri s padalom … Skupaj smo se gibali in zabavali – otroci in vzgojiteljice. Preživeli smo lep gibalno obarvan dopoldan na svežem jesenskem zraku.
Valentina Šoštarič in Andreja Fekonja
ADIJO VRTEC, POZDRAVLJENA ŠOLA
»Za nas se igra je končala, šola nam bo delo dala, a prav nič se ne bojimo, šole vsi se veselimo.« Te verze himne mini maturantov so veselo in glasno prepevali otroci iz skupine Zmajčkov, Oblačkov in Balončkov in pri tem odhod v osnovno šolo glasno naznanjali s piščalkami.
Letošnje šolsko leto se počasi izteka in za otroke, ki bodo prestopili prag v šolo se začenja novo poglavje v življenju. V četrtek, 15. 6. 2023, so postali mini maturantje. Ta dan smo se skupaj fotografirali. Sledil je obisk pri gospodu županu. Po občinski zgradbi je odmeval glas piščalk in veselje ob otroškem direndaju. Z žvižganjem smo se sprehodili po šoli in celotnem vrtcu. V torek, 20. 6. 2023, nas čaka nastop za vse otroke v vrtcu in vzgojiteljice. V popoldanskem času bomo svoj program predstavili še staršem. Podelili bomo priznanja in njihove izdelke, ki so jih ustvarjali skozi šolsko leto.
Pred otroki je novo življenjsko obdobje, ko bodo sicer v ospredju šolske obveznosti, ampak kljub temu ne smemo pozabiti na igro, ki je v tem starostnem obdobju še vedno zelo pomembna. Prepričane smo, da so naši otroci dobro opremljeni za vstop v šolo, pri čemer so imele veliko vlogo vse vzgojiteljice. Pri prehodu iz vrtca v šolo pa sta pomembni tudi podpora in zaupanje staršev.
Valentina Šoštarič, Anisa Šribar, Nataša Žnidarič, Marinka Belšak