A K T U A L N O
Mini maturanti
Letošnje šolsko leto se počasi izteka in za otroke, ki bodo prestopili šolski prag, se začenja novo poglavje v življenju. V torek, 14. 6. 2022, so otroci iz skupin Oblački in Zmajčki postali mini maturantje. Skupaj smo se fotografirali in pripravili program za vzgojiteljice, otroke, vodjo vrtca gospo Edito Kovač in ravnatelja gospoda Milana Šilaka. Podarili smo jim majhno pozornost. Po koncu nastopa smo šli na sprehod po okolici vrtca, kjer smo žvižgali in se veselili. Sledil je obisk pri gospodu županu. Po občinski zgradbi je odmeval glas piščalk in veselje ob otroškem direndaju, seveda pa se je slišala tudi tista znana pesmica: »Mi smo mini maturanti, iz vrtca gremo vsi, ker že maksi smo postali, v šolo bomo šli. Za nas se igra je končala hej, hej, hej … « Z žvižganjem smo se sprehodili po šoli in celotnem vrtcu.
V torek, 21. 6. 2022, nas še čaka gledališka predstava in animacija, ki si jo bomo ogledali skupaj s starši. Podelili bomo priznanja in izdelke, ki so jih otroci ustvarjali skozi leto. Nato bo sledil nastop za starše v občinski kulturni dvorani.
Za nami je uspešno končano šolsko leto. Pomembno je, da smo skupaj preživeli lepe trenutke.
Otroci so kot metulj v vetru, nekateri letijo višje kot drugi, ampak vsak leti po svojih močeh. Zakaj bi jih primerjali? Vsak je drugačen, vsak je poseben, vsak je prečudovit.
Anisa Šribar in Marinka Belšak
Tabor
V sredo, 8. 6. 2022, smo se odpravili na dvodnevni tabor v Ruško kočo. Ko smo se namestili v sobe, smo šli na kosilo. Po kosilu nas je čakal daljši pohod s planincem Frančkom, od katerega smo izvedeli veliko zanimivih stvari. Odpravili smo se do hotela Zarja, kjer smo se posladkali s sladoledom. Po počitku smo se vrnili nazaj do Ruške koče, kjer nas je čakal vodič Miro, s katerim smo šli v gozd, kjer smo gradili hiške za škrate. V koči smo imeli s planincem Frančkom še zanimivo predavanje o Pohorju in škratih. Prišel je čas za spanje. Zavili smo se v odeje in brez težav zaspali. Noč je minila mirno. Zjutraj smo se zbudili spočiti in polni energije za nove dogodivščine, ki nam jih je žal preprečil dež. Kljub slabemu vremenu smo preživeli zanimiv in prijeten dan. Ob 14. uri smo se polni lepih vtisov odpeljali proti vrtcu.
Vaši taborniki ter Anisa, Marinka, Nataša in Leja
Sodelovanje na sejmu Altermed 2022
Na sejmu Altermed je izpostavljen pomen zdravja, odnos do zdravja ter doživljanje in pojmovanje zdravja kot vrednoto – še posebej zato, ker ima zdravje kot vrednota pomembno mesto tudi v družini. Glavna tema sejma je bila prehrana nekoč, danes in zdrav življenjski slog. Na sejmu sva sodelovali tudi vzgojiteljici Valentina Šoštarič in Petra Šegula. Predstavili sva projekt Od zrna do kruha.
Projekt je potekal v vseh skupinah v vrtcu. Obiskali smo mlin Vaupotič v Mali vasi, sejali pšenico in druga semena ter raziskovali potek žetve. Zbirali smo stare recepte peke kruha, pregovore o kruhu, uganke, stare fotografije s prikazom peke kruha, stare pripomočke za peko. Vse zbrano smo nato oblikovali v knjigo, ki smo jo razstavili ob vseh pripomočkih za peko kruha. Vsaka skupin si je izbrala svoj recept za kruh in ga tudi spekla. Kruh smo z veseljem pojedli in tudi ponudili staršem, ki so si ogledali razstavo. Otroci so tako preko različnih dejavnosti spoznavali, kako nastane kruh in kako so ga nekoč pekle naše babice.
Petra Šegula, Valentina Šoštarič
Medgeneracijsko druženje
Letošnje leto smo se v skupini Oblački veliko pogovarjali o medsebojni pomoči in sodelovanju. V sredo, 1. 6. 2022, smo se z avtobusom odpravili v Dom upokojencev Ptuj, enoto Muretinci. Tam smo si najprej ogledali, kje stanujejo starejši, videli smo čudovite vrtove in tudi živali. Pripravili so nam športno dopoldne, in sicer športne igre.
Najprej smo z žrebom določili pare. Pari so bili razdeljeni tako, da je v paru bil en otrok in en starostnik. Najprej so imeli tekmovanje v teku. Prvi so bili na vrsti otroci in nato starostniki. Pri teku starostnikov so pomagali tudi otroci. Druga igra je bila met v koš. Za tretjo igro pa so nam pripravili met žogic v tarčo, na kateri so bile označene številke. Vse rezultate smo tudi vpisovali na tablo, kjer so bili razvrščeni pari. Med potekom iger je bilo prisotno navijanje, spodbujanje, veliko dobre volje in smeha.
Po tekmovanju so otroci dobili sok, sadje in se posladkali s sladoledom. Ker so nas tako lepo sprejeli, smo se tudi mi odločili, da jim polepšamo ta dan in sicer tako, da smo zapeli pesmice in jim tudi zaplesali. Med tem časom so sešteli rezultate. Sledila je razglasitev. Najprej so razglasili prva tri mesta, vsi ostali pa so zasedli četrto mesto. Tako so vsi dobili medalje in sledilo je skupinsko fotografiranje. Ob tako prijetnem druženju je prehitro prišel čas za odhod proti vrtcu.
Bil je res lep dan in dogovorili smo se, da jih bomo poskušali obiskovati pogosteje. Nazaj v vrtec smo se vračali dobre volje, z lepimi občutki, obenem pa smo vedeli, da smo tudi mi nekomu danes polepšali dan.
Anisa Šribar, Marinka Belšak
DAN ŠOLE
8. aprila sta vrtec in šola praznovala svojo obletnico. Mi smo ta dan preživeli v športnem duhu, v naravi in gibanju. Vsaka skupina se je odpravila na pohod, na katerem smo zbirali naše male korake.
Mehurčki in Škratje so se odpravili do starega igrišča in tako zbrali 2500 korakov. Zvezdice in Mavrice so se skupaj odpravile do gozdne jase in zbrale 4550 korakov. Kapljice so se odpravile na pohod čez gozd in zbrale 5222 korakov. Lunice so obiskale kmetijo Munda in zbrale 6774 korakov. Oblački, Zmajčki in Balončki so obiskali divje svinje v Moškanjcih in zbrali 8500 korakov.
Ob koncu dneva smo korake sešteli in dobili 51 596 korakov.
Za prihodnje leto smo si zastavili cilj, da bomo poskušali biti še boljši pri zbiranju korakov.
Nuša Maltarič Glaser
OSREDNJA PROSLAVA VRTCA GORIŠNICA
V začetku meseca aprila smo v Vrtcu Gorišnica izvedli osrednjo proslavo, poimenovano »Vrtec kot drugi dom«. Odločitev za tovrsten naslov je dejstvo, da tako otroci kot strokovne delavke večji del dneva preživimo drug z drugim, se vsak dan bolj povezujemo in osrečujemo.
Če bi vprašali otroke, bi zagotovo povedali, da v prijazni hiški, v katero vstopajo vsak dan in se mu reče vrtec, vedno najdejo vrstnika, s katerim se lahko igrajo. V igralnici vsako jutro otroke pričakata vzgojiteljici, ki se spoznata na vse reči. Na objeme, pesmice in vse, kar se godi. Vrtec je pomemben, saj se tukaj otroci igrajo v peskovniku, sprejemajo velike odločitve na kahlici in zdravo rastejo. Naučijo se, kako deliti igrače, kako se igrati, kako odpuščati in sanjati do neba. V času, ko se je, ne dolgo nazaj, zdelo, da ves svet stoji in se je čas ustavil, so otroci znali pričarati nasmehe na mnoge obraze. Zadnji dve leti so bili sicer čudni časi in otroci marsikaj niso razumeli. Vedeli so le to, da pogrešajo vrtec in prijatelje. In prav v ta namen smo na osrednji prireditvi, preko plesnih točk vseh skupin, prikazali naš vsakdan. Kako jemo, počivamo, se igramo, delamo poskuse, slikamo, beremo knjige, telovadimo, igramo na instrumente, raziskujemo v gozdu, govorimo in pojemo angleško ter kako sprejemamo tudi tiste prijatelje, ki so drugačni.
Starši in širša javnost so si posnetek prireditve lahko ogledali na SIP TV. Veseli nas, da smo znova pokazali, kako lahko s skupnimi močmi pripravimo uspešno prireditev. S tem dokazujemo, da naš vrtec bogati življenja na takšen ali drugačen način. Prav zato smo veseli, da ga imamo.
Valerija Vnuk Tušak, Jurka Žohar
NAŠA ZEMLJA PRAZNUJE
Napotili smo se v gozd, na travnik, naše zunanje vrtčevsko igrišče ter po raznih poteh. Vse površine smo skupaj počistili ter pobrali smeti, ki so se nabirale skozi leto. Smeti je bilo kar nekaj, kar pomeni, da ljudje premalo poskrbimo za čisto okolje, v katerem živimo.
V upanju, da bodo ljudje razumeli pomen čistega okolja in se zanj bolj zavzemali, smo v našem predprostoru vrtca pripravili razstavo likovnih izdelkov otrok.
Tanja Majerič, Sanja Kesar
Vrtec na snegu
V mesecu marcu 2022 smo v Vrtcu Gorišnica s pomočjo smučarskega kluba Ptuj organizirali ter izvedli smučarski tečaj za predšolske otroke. Petdnevni tečaj je potekal v mesecu marcu na Arehu. Udeležilo se ga je 27 otrok iz skupine Zmajčki, Oblački, Sončki in Lunice.
Namen predšolske šole smučanja je, da se otroci navadijo na smučarsko opremo in si pridobijo pomembne spretnosti za razvoj smučarskega znanja.
Po zajtrku smo se z avtobusom skupaj z izkušenimi učitelji smučanja odpeljali do Areha, kjer je potekal tečaj. Za otroke je to predstavljalo novo izkušnjo in prav posebno doživetje. Veseli so bili ponovnega druženja, saj je življenje v vrtcu zaradi covida-19 potekalo v mehurčkih.
Otroci so se na smučarskem poligonu spoznali z novimi oblikami gibanja. Poligon je bil opremljen s pripomočki, ki služijo tako učenju kot zabavi otrok, trak pa je omogočal otrokom samostojno vožnjo na vrh poligona.
Začetniki so se naučili drseti na smučeh, voziti in zaustavljati v plužnem položaju, tisti z več smučarskega predznanja pa so se že drugi dan sami vozili in pogumno zavijali po smučišču.
Otroci so bili ves čas tečaja dobre volje, predvsem pa zadnji dan, ko so se po poligonu sproščeno spuščali prav vsi ter bili veseli, da jim je uspelo.
Vsi otroci, ki so se udeležili tečaja, so za dosežen uspeh dobili medaljo za uspešno zaključen smučarski tečaj.
Vzgojiteljica Jurka Žohar
Pust širokih ust je tukaj
Pustni čas je bil letos tako kot lani nekoliko drugačen, a kljub temu smo ga pričakali z nasmehom in dobro voljo. Letošnje pustovanje je trajalo od 22. do 25. 2. 2022. Otroci so ustvarjali pustne maske, dekoracijo. Izdelke so razstavili v igralnici ali v skupnem prostoru. Vsaka skupina si je okrasila igralnico. Skupaj smo priredili tudi vrtčevsko povorko. Skupine so se našemljene odpravile na sprehod po okolici vrtca. Po skupinah je potekalo pustno rajanje, otroci so plesali in se zabavali. Med rajanjem so nas obiskale maske Miki miški, papagaj, korant in hudiček. Zadnji dan so nas obiskali še koranti. Z njimi smo se srečali, plesali.
Vsi skupaj se že veselimo naslednjega pustovanja.
Anisa Šribar in Aleksandra Sok
Praznični teden
V tednu pred božičem smo v vrtcu pripravili praznični teden. Vsak dan smo za otroke pripravili različne dejavnosti, ki so jim popestrile praznični teden.
Že v začetku decembra smo si pred vrtcem uredili praznično okrasitev. Otroci iz vseh skupin so izdelali svoj eko okrasek, s katerim smo okrasili smrečice pred vrtcem. Vzgojiteljice smo iz kartonskih škatel izdelale še praznično vasico in tri literarne junake, ob katerih so se lahko otroci fotografirali. Ogledali smo si še predstavo gledališča Ku kuc z naslovom Jelkin čudež. Predstava je bila praznično in humorno obarvana. Otroci so uživali.
V zadnjem tednu pred prazniki nas je v vrtcu obiskal Božiček. Otroci so ga nestrpno pričakovali. Peli so mu pesmice, on pa jim je poklonil darila. Z njim so se lahko pogovarjali in se fotografirali. Bili so navdušeni.
Z otroki smo si ogledali še božični risanki »Nodi reši božič« in »Božičkov božič«. Pripravili smo še praznične likovne delavnice, v katerih so otroci izrazili svojo ustvarjalnost. V nekaterih skupinah je zadišalo po praznični peki. Iz igralnic je odmevala božična glasba, ob kateri smo še zaplesali. Prepevali smo si praznične pesmi in prebirali pravljice. V nekaterih skupinah smo otrokom pravljice predstavili preko kamišibaja. Otroci iz starejših skupin so za mlajše otroke pripravili dramatizaciji Zajčkova hišica in Razbita buča.
Tako je minil naš praznični teden, za katerega smo želeli, da otroci ob pripravljenih dejavnostih uživajo in se veselijo. Upamo, da smo otrokom v teh negotovih časih pričarali nasmehe na obraze.
Lidija Domanjko, vzgojiteljica
Ku ku, tudi mi smo tu
Smo najmlajša skupina v vrtcu, Mehurčki.
Prva svečka na torti, prvič v vrtec, prvič vstran od staršev, prvič za veliko časa od doma, druženje z novimi prijatelji, bivanje v novem prostoru … Vse to so velike spremembe za tako majhne otroke. Prvi dnevi v vrtcu so bili obarvani s solzami in negotovostjo. Danes se jokanje v naši skupini sliši le redkokdaj, vsi smo se že utrdili. Spoznali smo, da je vrtec hiša zabave, smeha in veselja. Napredovali smo na vseh področjih. Že v mesecu oktobru nam je uspelo narediti jutranji krog, kjer pojemo pesmice in se učimo deklamacije. Všeč so nam bibarije. Obožujemo plesne dejavnosti.
Naša pot nas večkrat vodi do gozda, ki ga raziskujemo z vsemi čuti. Napredovali smo pri hranjenju oz. pitju. Skoraj vsi že zmoremo sami. Tudi dudic skoraj nihče več ne potrebuje. In kaj še počnemo? V jesenskem času smo raziskovali naravo in ustvarjali v jesenskem vzdušju. Tako so nastale mušnice in ježki iz slanega testa. Odtiskovali smo dlani, iz katerih smo naredili jesensko listje. V mape smo zlagali listke, ki smo jih nabrali v gozdu. Raziskovali pa smo tudi trde, tekoče in mehke snovi. Najbolj jih je razveselila dejavnost z vodo, ki so jo prelivali, merili in predvsem polivali po tleh in po sebi.
Kmalu se začnejo praznični dnevi in mi se jih že zelo veselimo. Dneve si bomo obarvali z veseljem, nasmehi in dobro voljo, ki jo bomo prenesli na vse okrog nas.
Petra Šegula, Aleksandra Sok
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK 2021
Tradicionalni slovenski zajtrk je osrednje dogajanje ob dnevu slovenske hrane. Tudi tokrat smo z zajtrkom posebej poudarili pomen zdravega prehranjevanja in zagotavljanja hrane iz lokalnega okolja. Zajtrkovali smo maslo, med, kruh, mleko in jabolko.
Z otroki smo se pogovarjali o pomenu zajtrka, o zdravi prehrani, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil oziroma živil, ki so pridelana ali predelana v Sloveniji, pomenu kmetijstva in čebelarstva ter njunem vplivu na okolje. Ozaveščamo se o pomenu zdravega načina življenja, vključno z gibanjem in športnimi aktivnostmi.
Vsaka skupina je po zajtrku izvedla dejavnost, ki se je navezovala na tradicionalni slovenski zajtrk. Nastalo je veliko likovnih izdelkov, prebirali smo slikanice na dano tematiko, reševali delovne liste itd.
Vzgojiteljice so posebej za ta dan pripravile lutkovno predstavo Sadni prepir. Nastopali so jabolko, hruška, pomaranča, banana in krompir. Vsak sadež je trdil, da je najpomembnejši za zajtrk otroka. Ob glasnem prepiru so prišli do zaključka, da je vsak pomemben za zdrav obrok. Ob koncu predstave so se še otroci preizkusili v rokovanju lutk.
Petra Šegula, Nataša Žnidarič
RAZIGRAN UŽIVAJ DAN!
je osrednja tema letošnjega tedna otroka, ki se je začel v ponedeljek, 4. oktobra 2021, in je trajal ves teden. Kot protiutež posledicam epidemije COVID-19 smo želeli poudariti pomen igrivosti, sproščenosti in druženja, zato smo teden otroka tokrat posvetili igri in igranju.
Teden smo pričeli z napihljivimi igrali, ki so nas pričakala pred vrtcem. Otroci so neizmerno uživali, se razgibali in si krepili telo. V torek smo na igrišču izvedli jesenski kros, najprej smo se ob zvokih otroških pesmic razgibali, nato pa tekli po svojih najboljših močeh. Prijatelji iz drugih skupin so se med sabo spodbujali s ploskanjem in veselimi vzkliki. V sredo, četrtek in petek nam je zagodlo vreme, vendar se nismo dali. Dejavnosti smo si prilagodili. Pred vrtcem smo s pomočjo jesenskih darov in čistilke Marinke izdelali »tetko Jesen«. V telovadnici vrtca smo si pripravili kino, kjer smo si na velikem platnu ogledali risanke avtorice Julie Donaldson. Po igralnicah smo likovno ustvarjali na temo jesen, izdelke pa smo razstavili v predprostoru vrtca.
Kljub omejitvam ter slabšemu vremenu nam je uspelo izpeljati čudovit teden otroka.
vzgojiteljica Valentina Šoštarič
Pohod otrok skupine Oblački na Formin
V mesecu maju smo v skupini Oblački spoznavali živo in neživo naravo. V igralnici smo se s pomočjo knjig in videoposnetkov najprej o vsem pogovorili in tako spoznali razliko med njima. Spoznali smo, kaj vse potrebujejo živali in rastline, da lahko uspešno rastejo in se razvijajo.
Nato smo se odpravili na daljši pohod v sosednjo vas Formin, kjer smo obiskali potok in ribnik. V nahrbtnik sva dali vodo, da otroci ne bi bili žejni, ter povečevalna stekla. Ko smo prispeli do potoka, so otroci ugotovili, da je to vaški potok. Z velikim zanimanjem smo opazovali življenje v potoku in ob njem. V ribniku so nas pozdravile ribe, ki so plavale v smeri našega gibanja. Na travniku ob potoku smo v naše lupe ulovili kar nekaj živalic in žuželk. Otroci so jih potem z zanimanjem opazovali in si jih tako pobližje ogledali. Naredili smo tudi postanek, kjer smo se odžejali in si odpočili. Nato smo se pomaknili naprej ob potoku do starega mlina. Opazovali smo vrtenje mlinskega kolesa in se ob tem pogovorili, kako so nekoč zmleli žito v moko.
Tako so otroci spoznali, da je življenje bitij odvisno od drugih bitij in tudi od nežive narave. Polni novih spoznanj in dobre volje smo se vrnili nazaj v naš vrtec, kjer nas je že čakalo kosilo.
Klementina Bolčevič in Andreja Fekonja
MINI MATURANTI GENERACIJA 2020/2021
Izteka se naše skupno popotovanje skozi vrtčevske dni. 15. 6. 2021 so otroci postali mini maturanti in se na simboličen način poslovili od vrtca. Otroci so se tega dneva zelo veselili in ga že težko pričakovali. In prišel je naš dan, dan, ko smo se zjutraj zbrali v vrtcu, si oblekli majice, nadeli kape in piščalke ter se odpravili na pohod. Najprej smo obiskali vse skupine vrtca, nato smo obiskali prve razrede v šoli, g. ravnatelja, Milana Šilaka, podravnateljico, go. Klementino Lindič, se jim predstavili in jim povedali, da si želimo v šolo. G. ravnatelj in ga. podravnateljica sta otrokom povedala nekaj besed in jih povabila, da v jeseni pridejo v hišo učenosti.
Nato smo se odpravili po Gorišnici s piščalkami in se predstavili vsem mimoidočim. Ob 11.00 nas je pred občinsko zgradbo sprejel župan, g. Jože Kokot, ki je vsem zbranim, otrokom in staršem, namenil nekaj besed. Otroci so staršem zapeli pesmice in se na koncu se s pesmijo mini maturantov simbolično poslovili od vrtca. Sledila je pogostitev pred občinsko zgradbo. Po končani pogostitvi se je skupina Zmajčkov s svojimi starši odpravila na ploščad pred tržnico, skupina Oblački pa se je s starši odpravila pred vrtec, kjer je potekala podelitev map, priznanj in medalj, ki so jih otroci osvojili v tem šolskem letu.
Vzgojiteljice vsem otrokom želimo, da se v šoli dobro počutijo in da se spomnijo kdaj na vzgojiteljice, ki smo skrbele za njih v najnežnejših letih njihovega življenja.
SREČNO – naši mini maturanti!
Gradovi na Slovenskem
V skupini Oblački smo spoznavali gradove na Slovenskem. Ugotovili smo, da imamo v naši bližnji okolici veliko gradov, ki smo jih tudi spoznali. Preko knjig in videoposnetkov smo spoznavali življenje nekoč in primerjali tedanje razmere z današnjimi. Otroke je tema o gradovih zelo pritegnila, zato smo si izdelali lutke ter zaigrali lutkovno predstavo Grad gradič. Nato smo še pripravili dramatizacijo z naslovom Grad gradič, katero smo posneli in posnetek vključili v naš program, ki smo ga pripravili za starše.
Andreja Fekonja in Klementina Bolčevič
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK 2021
Tradicionalni slovenski zajtrk je osrednje dogajanje ob dnevu slovenske hrane. Tudi tokrat smo posebej poudarili pomen zdravega prehranjevanja in zagotavljanja hrane iz lokalnega okolja. Zajtrkovali smo maslo, med, kruh, mleko in jabolko.
Pogovarjali smo se o pomenu zajtrka, zdravi prehrani, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil, pomenu kmetijstva in čebelarstva ter njunem vplivu na okolje. Otroke ozaveščamo o pomenu zdravega načina življenja, vključno z gibanjem in športnimi aktivnostmi. Po igralnicah je odmevala pesem Čebelar, igrale so se različne igre in reševali delovni listi, ki so se navezovali na dano temo.
Vsaka skupina je likovno ustvarjala na temo tradicionalni slovenski zajtrk. Nastala so rdeča jabolka, čebelice in čebelji panji. Izdelali smo tudi kravo, ki so jo otroci poimenovali Liska. Na koncu so vzgojiteljice še uredile razstavo izdelkov vseh skupin, ki krasi predprostor vrtca.
Petra Šegula in Aleksandra Sok
Obeležitev svetovnega dneva mleka
Večina izmed 19-tih otrok skupine »SONČKI« vrtca Gorišnica, starih od 3 - 4 leta, je bila tokrat prvič na pravi kmetiji, kamor smo se odpravili. Vse, kar smo videli, nas je še kako navdušilo.
VALERIJA VNUK TUŠAK, vzgojiteljica
DARINKA KOKOL, pomočnica vzgojiteljice
Maj, 2021
OBELEŽILI SMO DAN ZEMLJE
Zemlja je naš planet, kjer živimo in je naš dom. 51. svetovni dan Zemlje smo 22. 4. obeležili tudi v našem vrtcu. Že z najmlajšimi smo izvajali dejavnosti, ki spodbujajo otroke in nas odrasle, da zavestno razmišljamo, kako skrbeti in ohraniti naš planet za vse generacije, ki še prihajajo za nami.
Najprej smo s čistilno akcijo poskrbeli za čistejšo okolico vrtca. Vse skupine smo se odpravile po različnih poteh, kjer se največ zadržujemo, ter pobrali smeti. Naslednji dan pa so v vrtcu potekale dejavnosti, v vsaki skupini drugačne. Najmlajši otroci so iskali in opazovali polže, nekatere skupine so ustvarjale likovne izdelke iz odpadnega materiala, drugi so izvajali eksperimente, starejše skupine pa so sadile fižol, jagode, začimbe in dišavnice.
Izvedene dejavnosti so bile zelo pestre in raznolike, otroci pa so v njih neizmerno uživali in usvajali nova znanja. Strokovne delavke se trudimo, da s svojim vzgledom in ravnanjem pozitivno vplivamo na otroke ter jih učimo, kako lahko vsi skupaj poskrbimo za našo »Zemljo«.
Metka Zavratnik in Tanja Majerič
PRIREDITEV VRTCA
V mesecu marcu smo ob materinskem dnevu pripravili spletno prireditev, na kateri so se predstavile prav vse skupine vrtca Gorišnica. Skupina Mehurčkov se je prelevila v polžke in nam pričarala polžkov ples. Škratje so bili čisto pravi pastirčki. Igrali so na piščalke in pasli svoje ovčke. Zvezdice so veselo zaplesale ples levo desno. V skupini Mavric so nam pričarali čisto pravo pomlad. Prebudile so se trobentice, mačice, vijolice ter vse živali, ki se v spomladanskem času prebudijo iz dolgega spanca. Skupina Kapljic je mamina srca ogrela s pesmijo o malem Petru, ki riše risbo za svojo mamo. V skupini Sončki so pripravili deklamacije o mami. Lunice so zaplesale ples Pike Nogavičke in zapele pesem Kdo s poljubčkom sladkim. Balončki so pripravili plesno tekmovanje med dekleti in dečki. Skupina Oblačkov nas je popeljala v čas naših babic in dedkov, pričarali so nam življenje in igro, kakršna je bila nekoč. Zmajčki so zapeli v pevskem zborčku in zaplesali v plesni točki.
Nuša Maltarič Glaser, vzgojiteljica
PUST V VRTCU GORIŠNICA
Kljub vsem izzivom, ki nam jih je prineslo letošnje leto, smo v vrtcu Gorišnica pust obeležili zelo razigrano in nasmejano. Čeprav se zaradi epidemioloških razmer skupine niso smele med seboj družiti, so pustne dejavnosti potekale v posameznih skupinah. Pustne dejavnosti so potekale v predpustnem času, in sicer od 10. 2. 2021 do 12. 2. 2021. Izvajali smo različne aktivnosti, kot so izdelovanje pustne dekoracije in pustnih mask, prepevali smo pustne pesmi in prebirali knjig o pustu. V petek so otroci prišli našemljeni v čudovite maske in tako spoznavali, da je pustni čas namenjen zabavi in veselju. V dopoldanskem času smo v vrtcu veselo rajali, nato pa smo se našemljeni odpravili na sprehod po Gorišnici.
Ker smo bili letos prikrajšani za marsikaj, smo se v vrtcu strokovne delavke potrudile, da so otroci doživeli veselo pustovanje. Želimo si, da nas čim prej pozdravi pomlad, z maškarami pa se vidimo spet prihodnje leto.
Simona Žnidarič Tomažič in Zdenka Bromše
TEDEN OTROKA
Letos se je Teden otroka pričel 5. oktobra, in sicer na temo ODGOVOR JE POGOVOR, ter se povezoval s 30-letnico Tom telefona. Dejavnosti smo prilagodili trenutnim razmeram
»Covid-19«, vendar smo kljub temu otrokom omogočili zanimiv in aktiven teden.
Teden otroka smo pričeli s tematiko Knjiga – moja prijateljica, kjer smo vzgojiteljice otrokom pričarale pravljične trenutke. Z otroki smo se igrali igro »tihi telefon«, kar smo povezali s Tom telefonom, ki smo ga otrokom tudi na primeren način prestavili. V torek smo imeli gozdni dan. Otroke so v gozdu pričakale različne gibalne naloge in uganke o živalih. Po reševanju ugank ter gibalnih preprek smo v gozdu nabrali jesensko listje, želode, lešnike, kostanje … in nabrane plodove odnesli v vrtec. Z gozdnim materialom smo naslednji dan ustvarjali in nastali so krasni likovni izdelki. V četrtek smo z otroki imeli gibalni dan. Dvorišče vrtca ter parkirišče smo spremenili v različne poligone, kjer so jih pričakale gibalne naloge ter rajalne igre. Dan smo končali s kostanjevim piknikom. Teden otroka smo v petek zaključili z igralnim dnem. Naučili smo se tudi novo pesem Pod mavričnim mostičkom.
Kljub omejitvam ter z upoštevanjem navodil NIJZ-ja nam je uspelo pričarati čaroben Teden otroka.
Jurka Žohar
JESENSKI KROS
V sredo, 23. 9. 2020, smo izvedli jesenski kros. Vse skupine vrtca smo se zbrale na igrišču ob 9.30. Najprej smo se ogreli in malo potelovadili, nato je sledil tek posameznih skupin. Začeli smo z najmlajšimi, našimi Škratki, in končali z najstarejšimi, Oblački. Po končanem teku je sledila podelitev medalj. Športno dopoldne je potekalo v sproščenem vzdušju in tudi vreme nam je bilo naklonjeno.
Andreja Fekonja
MI SMO MINIMATURANTI, V ŠOLO BOMO KMALU ŠLI ...
Z iztekom šolskega leta so se tudi naši predšolski otroci poslovili od vrtca. 18. 6. 2020 je minimaturantska himna odmevala po šolskih prostorih, občini in na občinski tržnici. Bodoči prvošolčki so se pokazali z enakimi majicami, kapami in piščalkami, ki so odmevale po vrtcu. Naredili smo si minimaturantsko zabavo, kjer smo plesali, peli in rajali. Na igrišču ob rajanju so se spoznali novi sošolci in sošolke, saj je bilo glavno vprašanje, kdo je v katerem razredu. Ta dan smo se tudi fotografirali, z našimi pesmicami o minimaturantih pa smo se predstavili tudi g. županu Jožetu Kokotu. Zapeli smo mu kar tri pesmice – Mi smo minimaturanti, Cicibani ter Prvič v šolo. G. župan nam je namenil nekaj besed in nam zaželel lep začetek v šolskih klopeh. Nestrpno so nas pričakovali starši na občinski tržnici. Tudi njim smo zapeli pesmice in zažvižgali s piščalkami. Ta dan so si otroci domov odnesli likovne mape, priznanja in medalje.
ŠOLA je velika beseda, še večja postati UČENEC in prestopiti prag šole, spoznati nove prijatelje, učitelje, novo okolje in obraze. Zatorej naj bo ta dan, ki je neponovljiv – prvi šolski dan – nekaj posebnega in prijetnega vsakemu izmed vas. Vsem minimaturantom želimo lepe in brezskrbne počitnice.
Vzgojiteljice Petra Šegula, Aleksandra Sok, Andreja Fekonja, Klementina Bolčevič
PUSTOVANJE V VRTCU
Trarara – trarara pustne smo šeme … smo prepevali, plesali in se veselili prihajajočega pustnega časa v našem vrtcu.
V času od 17. 2. do 20. 2. 2020 smo na ravni celotnega vrtca organizirali raznolike pustne dejavnosti.
Starejše skupine so najprej pod vodstvom vzgojiteljice Marjane izdelovale rože iz krep papirja, iz katerih so nato izdelali »duhca« ter tako prispevali k pisani okrasitvi hodnikov v vrtcu.
V ponedeljek, 17. 2. 2020, smo si v vseh igralnicah pripravili pustne ustvarjalne delavnice, kjer smo ustvarjali različne maske – klovne, pustna očala, klobučke, kurente …
V torek, 18. 2. 2020, smo imeli možnost spoznati in se srečati s tradicionalnimi pustnimi maskami, značilnimi za naše okolje. V večnamenskem prostoru smo skupaj pričakali naše goste. Obiskali so nas markovski kopjaši in vile, pokač, rusa, maska »baba nosi deda« ter kurenta s hudičkom.
Naslednji dan smo si ogledali lutkovno predstavo z naslovom Mini Moni v izvedbi lutkovnega gledališča Ku Kuc.
V četrtek, 20. 2. 2020, pa smo se vsi našemili in spremenili v pustne šeme. Tako našemljeni smo se fotografirali, nato pa je sledilo pustno rajanje v veselem in prijetnem vzdušju.
Pustno dogajanje so sklenile predšolske skupine z odhodom na veliko povorko v organizaciji ptujskih vrtcev.
Tanja Majerič
PUSTOVANJE
V ponedeljek, 24. 2. 2020, smo se odpravili na Ptuj, kjer se je odvijala otroška pustna povorka. Na njej so sodelovali predšolski otroci.
Avtobus nas je odpeljal proti Ptuju. Na zbirnem mestu smo se združili še z drugimi skupinami. Sodelovalo je okrog 1600 otrok. Naša skupina se je predstavili z oblaki, ki jih je fronta odpihnila iz vrtca Gorišnica. Oblačke so si otroci pridno naredili sami, haljice pa so nastale izpod pridnih rok vzgojiteljic Klementine in Andreje. Vsi poznajo visoke, srednje in nizke oblake, ki nastanejo iz vodnih hlapov in ledenih kristalčkov. Mi pa smo bili veseli oblački, ki so nastali z mešanico prijaznosti, nasmehov in z dobro voljo. Nosili smo sporočilo, da se za oblaki vedno skriva toplo sonce in da se tudi po dežju prikaže mavrica. Za vse to pa so vedno potrebni oblaki.
Vsi smo bili dobre volje, saj nas je pozdravilo toplo sonce in nas spremljalo skozi celotno povorko. Udeležili smo se še pustnega rajanja v veliki karnevalski dvorani. Tam so nas presenetili koranti in pokači. Zagotovo se bomo povorke in rajanja udeležili tudi naslednje leto, saj so bili otroci več kot navdušeni.
Petra Šegula in Aleksandra Sok
ŠKRATOVANJE V VRTCU
V vrtcu je mesec december poln čarobnosti, igrivosti in pravljične domišljije. Igralnica Zmajčkov ni bila več igralnica, ampak škratovalnica. Otroci so se spremenili v pridne, ustvarjalne, radovedne in čisto nič nagajive škrate. Izdelali smo si lanterne za škratov pohod, raziskovali smo o škratih in škraticah, brali smo pravljice o škratih, gledali posnetke in slike škratov, izdelali smo si škrate iz odpadnega materiala. Pred vhodom v vrtec smo naredili tri velike škrate iz naravnega materiala. Dobili so imena: Bradko, Zvonko in Tonko. Naučili smo se tudi pesem Enkrat je bil en majhen škrat. Najbolj pa smo čakali dan oziroma večer, ko smo izvedli škratov pohod z lanternami. Pri tem pohodu so se nam pridružili še pohodniki iz skupine Oblački. V temi smo se dobili pred vrtcem, kjer smo si prižgali lanterne in svetilke. Nato smo morali poiskati zemljevid, ki nas je vodil do zaklada. Pot nas je vodila čez gozd, kjer so nam nagajali troli. Uspelo nam je najti zaklad, ki so ga skrili škratje. Bili smo polni domišljije o trolih in škratih, ko smo ob zapetih pesmicah odhajali nazaj proti vrtcu.
Petra Šegula in Aleksandra Sok
PRIHOD BOŽIČKA
Občina Gorišnica je v ponedeljek, 16. decembra 2019, v občinski dvorani za predšolske otroke pripravila obdarovanje s prihodom Božička. Vse obiskovalce sta pozdravili učenki OŠ Gorišnica, Lija in Nika, nato pa tudi zaigrali v predstavi z naslovom Zverjasec, ki so jo pripravile vzgojiteljice Vrtca Gorišnica. Otroci so z navdušenjem spremljali predstavo, še bolj pa so se razveselili Božička, ki so ga že nestrpno pričakovali. Prišel je s polno vrečo daril, ki jih je razdelil med otroke in jim zaželel lepe praznike ter obljubil, da se naslednje leto spet srečajo.
Katja Vajda
DECEMBRSKO RAJANJE
Veseli december smo v vrtcu zaključili med 20. in 24. decembrom. V petek, 20. 12., so otroci vseh skupin smrečico okrasili z okraski, ki so jih prav za ta namen izdelali v svojih igralnicah. Otrokom so se kasneje pridružili še Zverjasec iz istoimenske pravljice ter drugi liki, ki nastopajo v zgodbi. Otroci so bili navdušeni predvsem nad Zverjascem, se z njim rokovali, fotografirali, tisti najpogumnejši pa so si kasneje kostum nadeli še sami. V ponedeljek, 23. 12., so se vse skupine vrtca zbrale v telovadnici in počakale na prav poseben obisk. S svojimi sanmi, ki so bile polne daril, nas je obiskal Božiček. Otroci so mu z veseljem zapeli nekaj pesmic, nato pa so dobili darila. Po obdarovanju so otroci in vzgojiteljice rajali ob praznični glasbi in se kasneje v igralnicah posladkali s sladkarijami, ki jih je prinesel dobri mož. V torek, 24. 12., je v telovadnici na projekcijskem platnu sledil ogled risanke Palčič. Z otroki in starši smo si zaželeli lepe praznike in odkorakali v počitnice.
Katja Vajda
PRIREDITEV OB DNEVU SAMOSTOJNOSTI IN ENOTNOSTI TER OSREDNJA PRIREDITEV VRTCA
Osrednja prireditev vrtca združena s prireditvijo ob dnevu samostojnosti in enotnosti je potekala 18. 12. 2019 v Večnamenski dvorani v Gorišnici.
V izvedbi mešanega pevskega zbora Prosvetnega društva Ruda Sever Gorišnica je najprej zazvenela slovenska himna, nato pa še pesmi z naslovom Rož, Podjuna, Zila in Po poljube. Učenci devetega razreda so pomen dneva samostojnosti in enotnost predstavili s kvizom. Člani tamburaškega orkestra Prosvetnega društva Ruda Sever Gorišnica so se predstavili s skladbama Ko so pastirji, s solistko Barbaro Prelog, in Pridi, Gorenjc. Po govoru ravnatelja so se predstavili otroci iz vrtca Gorišnica s pravljico Živali pri babici Zimi. Vsaka skupina je predstavila ples ene živali. Živali so prihajale k babici Zimi in jo prosile za topla oblačila. Ta je vsem pomagala, jih povabila v svojo hiško ter jim ponudila topla oblačila. Zvrstili so se: siničke, ježki, zajčki, medvedi, miške, veverice, lisice in volkovi. Vsako žival je pospremil s petjem vrtčevski pevski zbor. Nato so zaplesali otroci prve triade, ki so babico Zimo povabili na ples. Na koncu prireditve je Dora Šandor zapela svojo avtorsko pesem Mimogrede.
Prireditev smo zaključili s skupnim nastopom vseh nastopajočih s pesmijo Cin, cin, cin, zvončki pojejo.
Andreja Fekonja in Simona Žnidarič Tomažič
SIMBIOZA GIBA
V letošnjem šolskem letu smo se s skupino Oblački priključili vseslovenskemu projektu Simbioza giba. To je nacionalni projekt ozaveščanja in spodbujanja k gibalno športnim aktivnostim vseh generacij. Poteka že šesto leto zapored. V letošnjem letu so dejavnosti potekale v tednu med 15. in 22. 10. 2019, in sicer po vrtcih, osnovnih šolah, srednjih šolah, domovih za starejše občane, občinah in zdravstvenih domovih.
Sprašujemo se, zakaj je ta projekt tako zelo pomemben.
Gibanje, telesna dejavnost in rekreacija so pomembne prvine kakovostnega življenjskega sloga, zdravja, boljšega počutja vseh Slovencev v vseh življenjskih obdobjih. Pogosto starejši občani po upokojitvi izgubijo stik z okolico, zato so ta medgeneracijska sodelovanja izrednega pomena, saj nudijo možnost za ponovno socializacijo v okolje.
S tem namenom smo se odločili, da v vrtec povabimo dedke, babice, tete, strice in vse, ki so se bili pripravljeni udeležiti našega srečanja. Zbrali smo se v telovadnici vrtca, kjer so se otroci najprej predstavili s krajšim programom. Sledilo je razgibavanje vseh udeležencev na ploščadi med šolo in vrtcem, nato pa smo se odpravili na orientacijski pohod v gozd. Vodil nas je nagajivi škrat Direndaj in nam določil veliko gibalnih nalog, ki smo jih morali opraviti na svoji poti. Na koncu je otrokom pripravil skriti zaklad, v katerem so bili zlatniki. Ob vrnitvi v vrtec so nas čakali pečeni kostanji, ki nam jih je spekel g. Marjan Vnuk. Po krajšem druženju ob kostanjih smo se poslovili, saj nas je že čakalo kosilo.
Andreja Fekonja in Jurka Žohar
OBISK RAZSTAVE MALIH ŽIVALI V ORMOŽU
Kot že nekaj let zapored, smo se tudi v tem šolskem letu odločili za kratek izlet v Ormož. Ogledali smo si razstavo malih živali. Videli smo več vrst golobov, kokoši, peteline, purane, kunce, skobčevke, nimfe in še posebej zanimivega velikega pajka ter kraljevega pitona. Vse živali so imele tablice, na katerih je bila zapisana njihova posebnost. Nekateri otroci so lahko naglas prebrali ime živali, sorto, poreklo itd. Največ časa smo zagotovo posvetili kači, saj so jo lahko božali in ugotavljali, kakšna je na otip. Zastavljali so veliko vprašanj, na katera jim je lastnik prijazno odgovarjal. Ugotovili smo, da svoj plen zaduši in ga drži brez sape, vse dokler nima več utripa. Prehranjuje se z miškami in podganami. Imeli smo priložnost videti, kako kača zeha in pokaže zobe. Nekdo je postavil zanimivo vprašanje, ali kača diha in ali ima nos. Ugotovili smo, da diha z jezikom.
Naša pot se je nato nadaljevala na Ormoški grad, kjer smo se večinoma zadrževali v njihovem grajskem parku. Imeli smo se priložnost igrati na posebnih igralih. Eno izmed njih je bil zagotovo zip-line. Polni vtisov smo se odpeljali proti vrtcu.
Petra Šegula in Aleksandra Sok
BILI SMO NA DOMINKOVI DOMAČIJI
Dominkova domačija je najstarejša obnovljena hiša v Sloveniji, ki je zgrajena v panonskem slogu. Stoji v naselju Gorišnica ob cesti Ptuj–Ormož. Zgrajena je bila okrog leta 1700 in ima značilno obliko črke L. Stavba je lesena »cimprana« ter krita s slamo.
Zaradi naštetih dejstev smo se v skupinah Oblački in Zmajčki odločili za ogled Dominkove domačije in pogovor z gospo Ireno Trunk, ki nam je prijazno razkazala domačijo in nam približala čas, v katerem je kot zadnja stanovalka v tej hiši živela Dominkova Kata, kot so jo sovaščani radi klicali. Otroke je prevzela majhnost prostorov in črna kuhinja. Prav posebno zanimiv je gospodarski del, v katerem je veliko starega orodja in pripomočkov za obdelovanje zemlje in košenje travnikov. Večina otrok je te predmete videla prvič.
Otroci so se srečali tudi s starimi kmečkimi običaji, kot so »klopfanje« sončnic in česanje sirka. Med obiskom Dominkove domačije nas je obiskala Slavica Vodušek, babica Mete Vodušek, ki nam je prinesla sok in še veliko drugih dobrot, da smo se okrepčali ter se nato odpravili nazaj v vrtec. Gospa Irena nam je iz sirka naredila metlo, ki smo jo odnesli s seboj v vrtec. Počakali bomo na prvi sneg, da naredimo snežaka. Na glavo mu bomo poveznili star lonec, v roko pa bo dobil metlo iz sirka.
Andreja Fekonja
TEDEN OTROKA
V ponedeljek 7. oktobra se je pričel Teden otroka, letos na temo Naše pravice. V tem tednu smo otrokom v vrtcu organizirali različne razvedrilne dejavnosti.
V ponedeljek smo se pogovarjali o pravici do vode, zato smo po skupinah izvajali razne eksperimente z vodo. Da so otroci videli veliko različnih eksperimentov, so si jih pogledali še v drugih skupinah.
Pravica do gibanja in čistega okolja je zelo pomembna za otrokov motorični in mentalni razvoj. V torek smo izvajali razne gibalne dejavnosti (igre z žogo, štafetne igre, poligone, sprehode, gibalne dejavnosti v gozdu, …). Predšolski skupini pa sta se odpravili na medobčinski kros na Ptuj.
Pravica do hrane je po svetu redka, na svetu namreč nimajo vsi otroci možnosti toplega in zdravega obroka. Zato smo v sredo izvedli kulinarični dan. Otroci so v svojih igralnicah pripravljali slaščice, kasneje smo se zunaj pred vrtcem z njimi posladkali vsi.
Otroci potrebujejo igro in razvedrilo, saj se otrok preko igre uči, razvija svojo domišljijo in socialne odnose. V vrtec smo povabili učiteljice plesa iz plesne skupine Moreno. Otroci so se med plesom zabavali. Nato je sledila igra na hodniku in v večnamenskem prostoru vrtca. Otroci so se lahko družili z otroki iz drugih skupin in razvijali prijateljske odnose.
Teden smo zaključili s pravico do počitka. V občinski dvorani smo si zato ogledali animirani film Mišji razbojnik. Po njem so se lahko otroci prosto igrali. Skupine so se družile med seboj in otroci so navezovali prijateljske stike.
Lara Šacer
PREDSTAVITEV GASILSKE TEHNIKE GZ OBČINE GORIŠNICA
V petek, 18. 10. 2019, so se na šolskem dvorišču predstavili gasilci. Povabljeni so bili otroci prve triade in predšolski skupini iz vrtca. Pokazali so nam gasilsko opremo in gasilska vozila. Otroci so z zanimanjem pogledali vso opremo in hkrati postavili nešteto vprašanj. Najbolj jih je razveselila možnost, da so se tudi sami lahko preizkusili kot gasilci in so lahko tudi sami uporabljali cevi z vodo. Na koncu so videli še, kako se gasi s peno.
Petra Šegula
OBČINSKI KROS PTUJ
V Tednu otroka smo bili povabljeni na občinski kros Ptuja, kamor smo se odpravili z avtobusom. Krosa sta se udeležili obe predšolski skupini, Zmajčki in Oblački. Teklo je najboljših deset deklic in dečkov, ostali otroci pa so veselo navijali za svoje prijatelje. Sodelovalo je sedem vrtcev, tako da je bilo na startu naenkrat okrog 70 otrok. To ni zmotilo naših otrok, saj so se uvrstili na zelo dobra mesta. Z njimi so tekli ptujski športniki in jih vzpodbujali. Otroci so se razveselili medalj, ki so jih z veseljem pokazali prijateljem in staršem.
Petra Šegula
JESENSKI KROS
V četrtek, 3. 10. 2019, smo izkoristili oblačen oktobrski dan za jesenski kros. Prav vse skupine, od najmlajših do največjih, smo se odpravili na večnamensko igrišče pri vrtcu, kjer smo se najprej ogreli ter se pripravili na tekmovanje. S tekom so pričeli naši najmlajši – Mehurčki, nato pa so sledile ostale skupine po starosti. Vsi otroci so za uspešno pretečeno razdaljo prejeli medaljo, na katero so bili zelo ponosni. Naše male tekače je prišlo spodbujat tudi nekaj staršev, babic in dedkov. Najdlje so tekli otroci predšolskih skupin, saj se bodo najuspešnejši med njimi udeležili medobčinskega krosa, ki bo potekal na Ptuju.
Valentina Šoštarič
OBISK DOMA UPOKOJENCEV MURETINCI
Skupina Zmajčki se je v sredo, 25. 9. 2019, z avtobusom odpravila na obisk v Dom upokojencev Muretinci. Odzvali smo se povabilu ob praznovanju rojstnih dni. Predstavili smo se s plesom Diradičindara, zapeli smo Pozdravno pesem, Tri muce in pesem za rojstni dan Vse najboljše. Razdelili smo čestitke in rože. Skupaj smo zapeli še nekaj pesmi in se posladkali s torto velikanko. Na oddelkih smo obiskali tiste, ki se niso mogli udeležit praznovanja. Za konec smo se poslovili s plesom Pingvini. Bili smo veseli, saj smo ugotovili, da smo z našo prisotnostjo razveselili veliko ljudi.
Petra Šegula
VOŽNJA Z VLAKOM IN OGLED ŽELEZNIŠKEGA MUZEJA
V torek, 24. 9. 2019, smo se Zmajčki in Oblački odpravili na ogled Železniškega muzeja v Osluševce. Odzvali smo se povabilu društva za ohranjanje dediščine Prleški železničar. Da bi izlet popestrili, smo se dogovorili, da nas do muzeja pelje vlak. Vstopili smo na železniški postaji Zamušani. Za nekatere je bila to prva vožnja z vlakom. Otroci so bili zelo navdušeni. V Osluševcih nas je pričakal g. Korpar, ki nas je vodil skozi muzej. V starem vagonu smo si ogledali posnetek o zgodovini železniške postaje, nato pa še maketo železniške postaje Ormož in rekvizite, ki so jih nekoč uporabljali železničarji. Na koncu nas je čakalo presenečenje, in sicer vožnja na vrtiljaku. Izlet smo zaključili z vlakom, ki nas je peljal nazaj v Zamušane. Ugotovili smo, da je bila vožnja prekratka in da se bomo zagotovo še kdaj peljali z vlakom.
Petra Šegula
PRAVLJIČNI NAHRBTNIK
Ob pravljicah se čas ustavi, zato smo jih v skupini Sončki prebrali že veliko. Branje je pomembno za duševno zdravje in razvoj otroka ter vpliva na otrokov jezikovni razvoj. Pravljice so lahko tudi terapevtsko sredstvo – ob različnih stiskah in strahovih predšolskih otrok bo morda prava knjiga olajšala težave. Otroci, ki jim starši v predšolskem obdobju berejo, se hitro naučijo samostojnega branja. Med otroki v naši skupini je to šolsko leto potoval pravljični nahrbtnik, v katerem je bila skrbno izbrana (za vsakega otroka druga) pravljica, družbo pa ji je delal Maček Muri v obliki plišaste igrače. Branje otrokom ustvarja toplino in krepi čustvene vezi v družini, kar je pomemben temelj za kasnejši odnos med otroki in starši. Naš mali projekt je zelo dobro uspel, saj so ga z veseljem sprejeli starši, še bolj pa otroci, ki so komaj čakali, da bodo na vrsti. S ponosom so nahrbtnik nesli domov in ga čez teden dni prinesli nazaj v vrtec, pravljico pa »prebrali« tudi ostalim otrokom v skupini. Namen – otrokom vzbuditi še večje veselje do knjig – je bil dosežen.
Katja Vajda
SPOMLADANSKI KROS
V petek, 10. 5. 2019, smo izvedli spomladanski kros. Vse skupine vrtca smo se zbrale na igrišču ob 9.30. Najprej smo se ogreli in malo potelovadili, nato je sledil tek posameznih skupin. Začeli smo z najmlajšimi, našimi Mehurčki, in končali z najstarejšimi, to so Oblački. Po končanem teku je sledila podelitev medalj in druženje otrok. Športno dopoldne je potekalo v sproščenem vzdušju in tudi vreme nam je bilo naklonjeno.
Andreja Fekonja
PLAVALNI TEČAJ
V mesecu maju, kot že nekaj let doslej, smo se predšolski otroci odpravili na plavalni tečaj. Tečaj je bil organiziran od 13. do 17. maja. Otroke so ob prvih plavalnih zamahih spremljali plavalni učitelji Plavalnega kluba Terme Ptuj. Plavalnega tečaja se je udeležilo 37 otrok iz skupin Zmajčki in Oblački.
Otroci so pričetek plavalnega tečaja že nestrpno pričakovali. Komaj so čakali, da se bodo peljali z avtobusom ter se kopali in škropili v bazenu. Nekateri otroci so plavalni tečaj pričakali polni skrbi in zadržanosti. Po glavi so jim rojila vprašanja o škropljenju v bazenu in o strahu pred plavanjem v velikem bazenu. Vse otroške skrbi so plavalni učitelji premostili in otrokom pomagali ob premagovanju le-teh. Prvi dan so bili vsi skupaj v majhnem bazenu. Najprej so se spoznali z učitelji in sodelovali pri igrah v bazenu. Nato so jih učitelji malo testirali glede prilagajanja na vodo in jih razdelili v skupine. Otroci so bili razdeljeni v pet skupin od ribic do morskih konjičkov, morskih kitov, pingvinov in ork. Ob vsakem obisku bazena so se otroci najprej v vodi ogreli in prosto igrali, nato so delali v skupinah. Otroci so se preko igre naučili začetkov pravilnih plavalnih tehnik.
Izvedba tečaja je bila uspešna. Ob koncu tečaja je večina otrok znala samostojno plavati. Nekateri so zmogli preplavati celotno dolžino bazena, drugi so naredili nekaj samostojnih zamahov, tretji so plavali s pripomočkom. Čisto vsi otroci so v velikem bazenu plavali tako ali drugače. Kljub neugodnemu vremenu smo se imeli lepo in smo uživali.
Lidija Domanjko
DAN ZEMLJE
22. aprila je svetovni dan Zemlje. V tem času se odvijajo različni dogodki, ki so namenjeni osveščanju o varovanju okolja na Zemlji. Tudi v našem vrtcu so se v tednu od 23. do 26. aprila izvajale razne dejavnosti.
Prvi dan smo imeli čistilno akcijo po okolici, naslednji dan smo dopoldne preživeli v gozdu. Povabili smo ekologinjo Sašo iz Inštituta Lutra. V gozdu nam je pripravila delavnice in popestrila doživljanje narave na malo drugačen način. Saša je bila z nami tudi naslednji dan in je v vrtcu pripravila razstavo naših obvodnih živali. Prav te živali so pokazatelj še dokaj čiste vode pri nas.
V petek smo imeli delavnice na temo Zemlja. Delavnice so si skupine pripravile različno, odvisno od starosti otrok in njihovih zmožnosti. Eni so sadili, sejali rastline v lončke, drugi so izdelovali izdelke iz odpadnih materialov, izdelovali so tudi plakate. Otrokom smo ponudili hrano in pijačo predvsem iz naših avtohtonih sort, saj je bila tema letošnjega dneva Zemlje "Varujmo naše vrste". Na koncu smo na ogled staršem in drugim obiskovalcem našega vrtca pripravili razstavo vseh izdelkov.
Majhni otroci se učijo skozi igro. S spontano ustvarjalno igro v naravnem okolju otroci na najrazličnejše načine pridobivajo čutne izkušnje, spoznavajo živa bitja in materiale. Tako spodbujamo celostni razvoj otroka in dajemo temelj naravovarstvene etike.
Metka Zavratnik
POHODNIKI SMO ISKALI VELIKONOČNI ZAKLAD
V petek, 19. 4. 2019, smo se pohodniki odpravili na svoj peti pohod.
Tokrat smo se odpravili do Dominkove domačije. Tam se je namreč potikal velikonočni zajček in za naše pohodnike skril velikonočni zaklad. Kot naročeno je bil lep sončen dan. Pot nas je peljala po poljski travnati poti naravnost do Dominkove domačije. Tam smo navdušeni in polni pričakovanja iskali zajčkov skriti zaklad. Našli smo ga skritega pod veliko mizo. Vsak pohodnik je dobil velikonočno pobarvanko in čokoladni jajček.
Sledila je malica iz nahrbtnika ob smehu in dobri volji.
Od sonca utrujeni, vendar dobre volje, smo se odpravili nazaj proti vrtcu.
Nevenka Maltarič in Simona Žnidarič Tomažič
DAN ŠOLE
V petek, 12. aprila, smo v okviru Dneva šole v vrtcu gostili folklorno skupino iz Društva Sožitje Ptuj, ki nas je razveselila s svojim nastopom. Zaplesali so tudi naši vrtčevski folklorniki, nato pa so se otroci iz skupin Balončki, Oblački in Zmajčki pridružili dogajanju v šoli. Ostale skupine – od Mehurčkov do Lunic – smo se razporedile po kotičkih v vrtcu, kjer so nas prijazno pozdravile vzgojiteljica Bernarda Kolar, frizerki Mateja Vinkovič ter njena pomočnica Tjaša, kemičarka Tina Erhatič s pomočnico Mašo in slikarka Kasia Rižnar. Vse so na zanimiv način, blizu otrokom, predstavile svoje poklice ter se v času dejavnosti družile z nami. Bilo je sproščeno in prijetno, zato smo zelo veseli in hvaležni, da so se odzvale našemu vabilu.
Katja Vajda
ZEMLJA PLEŠE
V mesecu marcu smo se v vseh skupinah pripravljali na osrednjo prireditev vrtca, ki smo jo izpeljali v četrtek, 21. 3. 2019, ko so otroci nastopili v večnamenski dvorani v Gorišnici. Ob začetku šolskega leta smo si vzgojiteljice začrtale rdečo nit prireditve, in sicer spoznavanje in raziskovanje plesov po svetu. Vsaka skupina se je osredotočila na en ples, ki ga je predstavila na prireditvi. Da smo svoje točke popestrili, smo si izdelali razne rekvizite, povezane z določenim plesom. Spoznali smo: balet, ples v Sloveniji nekoč in danes, afriški ples, limbo dance, flamenko, country, hip hop, rock'n'roll in havajski ples. Predstavile so se tudi angleške urice s točko o značilnostih Anglije. Da je bila celotna prireditev še bolj čarobna, je poskrbela Dora Šandor.
Prireditev sta povezovala voditelja, ki sta skozi sanje prepotovala ves svet. Kljub temu pa sta na koncu ugotovila, da je najlepše doma, pri družini in prijateljih.
Ob koncu prireditve smo vsi zapeli in zaplesali ob pesmi Lepši svet ter si zaploskali na uspešno izpeljano prireditev.
Valentina Šoštarič in Lara Šacer
PUST VESELIH UST
Za nami je najbolj norčavi čas v letu, v katerem smo izvedli različne dejavnosti povezane s pustom.
V sredo je vsaka skupina ustvarjala na temo pust. Otroci so ustvarili klovne, korante ter različne pustne maske. V četrtek smo se na hodniku igrali in izvajali različne aktivnosti. Otroci so se pomešali med seboj, navezali nove prijateljske odnose ter se srečali z otroki, ki jih poznajo. Vzgojiteljice so slikale na obraze ali roke otrok, po njihovi želji. Otroci so izdelovali rože, nizali slamice na vrvico, metali žogo skozi določene oblike, podirali keglje, izdelovali pustne verige ter ustvarjali klovna.
V petek je potekalo sproščeno rajanje po igralnicah. Nekatere skupine so se odpravile po vrtcu z ročno izdelanimi maskami ter se pokazale drugim otrokom.
Udeležili smo se tudi pustne povorke, ki je potekala v ponedeljek okrog vrtca, šole in občine. Otroci in vzgojiteljice smo se zbrali ob 10. uri izpred vrtca ter pot nadaljevali do trga, kjer so nastopale pustne skupine. Na trgu smo si ogledali predstavitev trolov, lovcev in korantov, ob tem pa smo se sladkali s krofi. Predšolski skupini Oblački in Zmajčki so se v ponedeljek udeležili pustne povorke vrtcev na Ptuju.
Na pustni torek smo se fotografirali in rajali v večnamenskem prostoru vrtca ter se tako poslovili od pustnega časa.
Marjana Belšak in Lara Šacer
UTRINKI S POVORKE NA PTUJU
Kot tradicionalno smo se tudi letos na povabilo Vrtca Ptuj udeležili otroške pustne povorke na Ptuju. Na pustni ponedeljek, 4. 3. 2019, smo se skupini Zmajčkov in Oblačkov z avtobusom odpeljali na Ptuj. Za ta dogodek smo si v vrtcu izdelali kostume. Tokrat smo se našemili v ježke.
Najprej smo se zbrali na skupnem zbirališču, kjer smo pomalicali, ter se pripravili na osrednji dogodek. Povorka je potekala po mestnih ulicah s predstavitvijo mask na osrednjem prireditvenem trgu, kjer sta napovedovalca napovedala in natančneje predstavila vsako skupino mask. Ob sami trasi povorke je dogajanje spremljalo veliko obiskovalcev. Pogledat so nas prišli tudi nekateri starši.
Z rajanjem ter veselim druženjem mask smo nadaljevali v karnevalski dvorani. Organizatorji so pripravili tudi nekaj presenečenj – predstavitve tradicionalnih mask. Predstavili so se dornavski cigani, kurenti, piceki, ruse, pokači, vile in kopjaši.
Po odličnem kosilu smo nadaljevali z rajanjem ob veseli pustni glasbi, nato pa smo se morali odpraviti nazaj proti vrtcu.
Vsi skupaj smo preživeli čudovit pustni dan.
Tanja Majerič in Lidija Domanjko
FOLKLORNIKI VRTCA GORIŠNICA NA OBISKU V DOMU UPOKOJENCEV PTUJ, ENOTA MURETINCI
V sklopu medgeneracijskega druženja smo v ponedeljek, 25. 2. 2019, organizirali obisk doma upokojencev v Muretincih. V večnamenskem prostoru doma so se zbrali vsi stanovalci, ki so v mesecu januarju in februarju praznovali rojstni dan. Folklorniki so se predstavili s spletom Ob bistrem potočku je mlin, s harmoniko pa jih je spremljal Žiga Vozlič.
Po končanem nastopu so otroci ob spremljavi harmonikarja slavljencem zapeli pesem Vse najboljše, jim poklonili nageljne in čestitke ter jim zaželeli vse dobro. Kasneje so jim postregli še torto, s katero so se tudi sami posladkali, zraven pa pili še sok.
Ker vsi slavljenci niso mogli priti v večnamenski prostor, smo jih obiskali na oddelku. Vsi so bili obiska otrok in voščil zelo veseli, še posebej pa so se razveselili harmonikarja, ki je z igranjem veselih viž marsikateremu stanovalcu polepšal dan.
Druženje je potekalo v veselem in sproščenem vzdušju.
Zahvalila bi se osebju doma za tako lep in topel sprejem ter za vabilo k sodelovanju še v prihodnje.
Andreja Fekonja
MEDGENERACIJSKO SRČANJE IN PEKARNA MIŠMAŠ
Mesec december je čas, ki ga po navadi namenimo svojim bližnjim. Zato smo se odločili, da v vrtec povabimo starše in stare starše otrok. 13. decembra smo v dopoldanskem času organizirali medgeneracijsko srečanje z babicami.
Otroci so svoje babice odpeljali v gospodinjsko učilnico, ki se je spremenila v pekarno Mišmaš. Ob pomoči babic smo iz testa izoblikovali žemljice in slanike. Medtem ko so se žemljice in slaniki v pečici pekli, smo babicam predstavili dramatizacijo Pekarno Mišmaš ter zapeli pesmi, ki smo jih pripravili za nastop za starše.
V popoldanskem času smo izpeljali nastop za starše ter izvedli ustvarjalne delavnice. Izdelali smo svetilke iz steklenic. Steklenice smo pobarvali s tempera barvami ali okrasili s prtički, bleščicami in nalepkami. Na koncu smo se posladkali z dobrotami iz pekarne Mišmaš.
Lara Šacer
ŠKRATOVANJE
Domišljija ima v času otroštva velik pomen. Moč domišljije spodbuja številne aktivnosti in miselne procese, zato je za otroke zelo dobro orodje v njihovem razvoju. Domišljija otrokom daje neomejeno svobodo, pomaga jim, da raziskujejo svet okrog sebe in se lažje soočajo z vsakdanjimi izzivi.
Njihovo domišljijo smo želeli spodbuditi s škratovanjem. Izpeljali smo ga na začetku januarja in da bi bila izkušnja še lepša, smo na škratovanje povabili starše otrok. Z njimi smo prižgali svetilke in se odpravili na lov za zakladom. Na poti smo reševali naloge in prepevali pesem En krat je bil en škrat. Zemljevid nas je vodil v gozd, kjer smo našli zaklad. Ta je bil poln dobrot, ki so si jih otroci odnesli domov.
Lara Šacer